Věříte v korunovaného vira?

 Nějak se nám v posledních letech s epidemiemi roztrhl pytel. I když... Nám? Spíš někomu. Někomu, kdo jako by jej pokaždé ve správnou chvíli sám natrhl.

Teď právě jsme vyděšení z koronaviru, o kterém se šíří jedna poplašná zpráva za druhou. A přestože dnes už nejsme úplně bez informací, jako jsme byli na začátku, kdy se zdálo, že to je novodobý mor a že nás všechny sežere a my skončíme v hromadných hrobech, přesto jsme dál krmení zprávami o tom, jak kdesi zemřel kdosi mladý, jak přibývá mrtvých a jak se svět už nikdy nevrátí tam, kde byl před tím virem, o kterém pořád nějak nic moc nevíme.

Ano, to poslední je správně. Máme sice spoustu čísel o tom, jak Covid-19 ničí náš starý dobrý svět, ale ta čísla jsou...

Věděli jste například, že se zveřejňuje nikoli počet testovaných, ale počet testů? Čili opakované ověřování pozitivity a tak dál... Věděli jste, že statistiky mrtvých a nakažených se vedou v každé zemi jinak? Že vůbec neznáme data, ze kterých se dělají statistiky? Že nám po nich prý nic není? Ani vědcům a lékařům, rozhodl pan Dušek, který tam dělá vedoucího. Systém prý je naprogramován "na použití ve válečném stavu" a on prý není zvědavý, co umí něčí smartphony a prostě ta data nemůže nikdy v životě otevřít, i když to zní možná hloupě, ale on to myslí chytře, protože tam jsou individuální data, ke kterým se nesmí... Že individuální data nikoho nezajímají? No a co? Prostě ne, a ne a ne.

Takže čteme informace a nesmíme vědět, kdo a proč a jak a z čeho je poskládal. Někde píšou, že všechno je pouhá hysterie, a jinde zase, že obětí pandemie je možná až o 60% víc než se udává. Jistě. Nejlepší obrana je útok, takže pokud někde boj s koronavirem zpochybňuje, musí přijít zpochybnění opačné. Takže si ve Financial Times prostě udělali vlastní srovnání počtu zemřelých dnes a v minulých letech. A vyšlo jim, že někde je nárůst až čtyřnásobný.

Zajímá vás, s jakými daty a jak konkrétně pracovali?

Proč? Tohle nám přece musí stačit!

A že se o hromadách mrtvol a zhrouceném zdravotnictví psalo v době, kdy třeba v Itálii bylo dnes méně než 2 000 měsíčně, zatímco v běžném" chřipkovém období bylo mrtvých průměrně 4 000 měsíčně (více v samostatném okně) - a nic se nehroutilo. Alespoň v médiích ne. Nebo třeba Blesk ze 7. března 2018 píše: Chřipková epidemie neustupuje. Zabila 70 Čechů, umírali i mladí. A vzpomínáte si, jak se tenkrát zavíraly hospody a kina, děti nesměly do škol a rušily se koncerty a sportovní zápasy a ženské chodily rozcuchané a tak dál?

Nevzpomínáte si?

Tak ale proč to tenkrát bylo jinak? A čemu máme dnes věřit?

Nejdřív to vypadalo, jako by si koronavirus objednal Prymula, aby si užil svých pár dnů slávy. Jenže pak ho vyštípal Hamáček, zpočátku číhající opodál, jestli to není moc nebezpečné, a tahle teorie padla. Že by Hamáček něco sám vymyslel nebo naplánoval, tomu nevěří ani v sociální demokracii.

Ale žerty stranou, i tyhle vtipné. Situace je vážně vážná a na koronavirus se umírá. I když... Umírá na něj, nebo s ním? Jako se umírá i s chřipkou, nebo s umělým chrupem. Na konci zimy se přece vždy objeví (chřipkové) epidemie a (pokaždé) umírá víc lidí. A letos bylo těch mrtvých mnohde dokonce méně než v jiných letech. (Jaké v té Itálii.) Přesto se ovšem letos na celém světě téměř zastavil život a všude jsme četli, kolik lidí na koronavirus umřelo... Později jsme se tedy dozvěděli, že to někde počítají tak a jinde jinak, ale že to všechno kolem nás je rozhodně katastrofa.

Bylo by rozhodně zajímavé slyšet, kolik lidí umřelo ve stejném období třeba s cukrovkou, s angínou, s rýmou... Abychom měli srovnání. Když si třeba uvědomíme, že na rakovinu jich u nás umírá asi 80 denně. Jenže taková srovnání jaksi nepřicházejí.

Víte, tlusťoch s cukrovkou, jako jsem já (ve skutečnosti žádný tlusťoch nejsem, to jen naše děti mě tak někdy vidí), by se měl bát, jenže... Já nevím. Nevím, proč mám chuť si z toho dělat legraci. Jestli to není proto, že jakoby si někdo dělal srandu z nás...

Četl jsem, že ten virus není sice tak hrozný, ale že ho musíme brát vážně a musíme přijmout ten výjimečný stav, ono téměř stanné právo, protože co kdyby onemocněl třeba někdo z našich blízkých, kdo je starý, nemocný, oslabený, tak že i kdybychom zachránili třeba jen jediného takového člověka, stojí to za to.

Ano, jistě. Souhlasím.

Ovšem proč se takhle už dávno nebavíme o lidech, co každý den trpí (a umírají) v mizerných životních podmínkách. Už spousty let. Proč nám tihle za to nestojí? Proč nám jsou - jako společnosti - lhostejní? Proč jsme dosud vždycky brali větší ohled na ekonomické zájmy? Dokud nepřišel tenhle virus-podivín, o kterém sice nic nevíme, ale média od úplného začátku vědí, že jde o život našeho světa. A chrlí to na nás, jako by je tím nakazil nějaký virus-podivín. Všechna, ale opravdu všechna, od New York Times po Lhotecký občasník.

Hned na začátku jsme mohli číst, že tenhle Covid-19 má mnohem vyšší smrtnost (až 2,3%) než chřipka (0,06-0,1%) - přičemž ale smrtnost viru chřipky se jen odhaduje. Zajímavé. Agenda setteři prostě určili, co máme vidět - a běda, když si někdo dovolil pochybovat třeba o postupu nemoci v zemích s rouškami a bez nich, to hned sociální sítě a spolehliví novináři zasáhli - ale ty nikdo necenzuroval, i když jejich pravdy byly víc než pochybné, protože... Hájili ten jediný správný pohled na věc! A přístup k datům mít nesmíme...

I Wikipedie už ví, že k 29. dubnu 2020 zemřelo 220 000 lidí na následky nakažení Covid-19.

 Wikipedie říká, že koronaviry jsou obalené jednovláknové RNA viry, jejichž název je odvozen od uspořádání povrchových struktur ve tvaru sluneční korony. Jejich genom obsahuje 30 tisíc bází, což je nejvíce mezi známými RNA viry s nesegmentovaným genomem.

U člověka vyvolávaly zpočátku jen běžná nachlazení, která pouze u lidí s oslabenou imunitou. Ale koncem roku 2002 se objevil Betacoronavirus, nazvaný SARS-CoV (Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus), původce nemoci SARS, na který roku 2003 zemřelo přibližně 800 lidí. O deset let později byl zjištěn jiný druh betakoronaviru, nazvaný MERS-CoV (The Middle East respiratory syndrome coronavirus), způsobující onemocnění MERS, na které do roku 2020 zemřelo přes 800 lidí. Na přelomu let 2019 a 2020 se objevila epidemie respirační choroby covid-19, jejímž původcem je další typ betakoronaviru SARS, nazvaný SARS-CoV-2, a k 29. dubnu 2020 zemřelo na následky nakažení 220 tisíc lidí.

 Viry mutují. Pořád. Zmutovaný vir je pleonasmus, nebo tautologie, nebo obojí - prostě asi jako mokrá voda. Tenhle virus ovšem zmutoval jaksi divně, jak by nikdy "samospádem" neměl. Česká imunoložka, MUDr. Soňa Peková, PhD., má jednak zajímavou teorii o tom, proč tenhle virus neubližuje dětem, které prý přece nemají žádnou superimunitu; pošlete je do školky a hned jsou nemocné; ale právě to je, možná, paradoxně v tomto případě chrání, neboť prý totiž existuje fenomén nazývaný exkluze superinfekce, podle něhož je-li buňka obsazena virem stejné skupiny, další se dovnitř nedostane, byť ten druhý by mohl být i smrtelný a ten první zcela neškodný, jako například taková ta nudle u dětského nosu. A tahle paní doktorka hned na začátku zjistila, že náš nový betakoronavirus je... Že se zdá, jako by vznikl v laboratoři. A svoje zjištění zveřejnila.

 Viry obecně potřebují ke svému množení enzym zvaný RNA-dependent polymerase a ten neobsahuje tzv. proof-read activity, tedy jakoby nedává pozor, jestli dělá chyby, a čím rychleji se množí, tím víc těch chyb produkuje - a u tohoto viru došlo ke změnám v regulační části, která jej nyní žene do výkonů, které u koronavirů normálně nejsou normální.

Nebo jinak: Viry se skládají z RNA řetězců, které mají tendenci mutovat, měnit se, slučovat a pozměňovat, a to především v těch úsecích RNA, které se starají o tvorbu proteinů, říká MUDr. Soňa Čechová. V této oblasti RNA probíhají tedy změny natolik dynamicky, že vliv přírody je přirozený a mutace pocházející z přírodních cyklů jsou nejčastější formou mutací. Ovšem každý virus a každá jeho RNA má něco, čemu by se dalo říkat "velín", tedy řídící stanoviště, které kontroluje mutace probíhající ve zbytku RNA. Tato oblast RNA na samotném začátku šroubovice by se dala přirovnat k jakémusi bootovacímu sektoru na disku počítače, ze kterého se zavádí samotný operační systém.

Z pohledu biologa to prý vypadá, jako kdyby, obrazně řečeno, někdo vtrhl do centrály tohoto velína RNA, celé to tam obrátil vzhůru nohama, všechny skříně a šuplíky vyházel, a to takovým způsobem, že na jedné straně je všechno zpřeházené, a na druhé straně to bezvadně funguje. A právě kvůli tomu se MUDr. Peková domnívá, že koronavirus mohl vzniknout v laboratoři, protože takové zásadní změny ve velínu RNA tohoto viru by přirozenou cestou nevznikly, aniž by to virus nezlikvidovalo. Proběhly tam totiž mohutné genové změny a přepisy, inserce (vkládaní sekvencí), delece (mazání sekvencí) a další komplexní změny v tak rozsáhlém množství, že kdyby to provedla příroda, zcela chaoticky a náhodně, virus by prostě zahynul, protože by to nemohlo fungovat a mít řád. Jenže ono to funguje. Tělo viru je určitě z netopýrů, pouze jeho regulační oblasti podle mě dávají tomu tělu nějaké jiné příkazy, než by to dělal takzvaný divoký typ viru.  

 Nikoho nejmenovala a obecně se přijímá, že nemoc přišla z Číny - ale potrefeně zakejhali odjinud, když v Nature Medicine vyšel krátce poté oponentní článek, který tvrdí, že a paní doktorka se mýlí a Covid-19 rozhodě umělý není (to stojí v úvodu studie), ale že je třeba ještě pracovat, než bude možno rozhodnout, jestli vznikl přírodně či uměle (to je v jejím závěru). Ten článek se ale věnuje výhradně strukturálním částem viru a ani slovem se nezmiňuje o regulačních oblastech, kde podle MUDr. Pekové právě ke změnám došlo - a nemělo dojít. Zajímavé. Jednak, že v USA cítili potřebu se nového viru zastat, ale zároveň také, jak pochybným způsobem to dělají.

V půli dubna jsme také zjistili (například v pořadu Adost!, Jan Tuna), že u nás ten je virus zřejmě už někdy od prosince 2019, kdy nejméně desítky lidí prodělaly nemoc se stejnými příznaky, podobně, jako u Pollertů (viz samostatné okno). A někdo zůstal doma, jiného tam poslal lékař - a někomu lékaři dokonce nasadili antibiotika. Naprosto nesmyslně. Nijak se nezkoumala příčina jejich problémů, natož aby se zjistilo, že jde o zcela nový a nesmírně nebezpečný virus, jak nám později oznámila média. Ovšem v Číně to prý měli zjistit hned! Tam to prý tajili a jsou hrozní a nebezpeční a zlí, zatímco my tady ty dlouhé měsíce, než nám novináři oznámili problém, děláme co?

Nic zvláštního. Prostě jsme se léčili. Normálně, jako vždycky. Tedy teď už ne, teď už jedeme v tom skoro-válečném režimu, jak říkal pan Dušek, co sedí na datech, teď už jsme zastavili život a dezinfikujeme se a hlídáme navzájem a chodíme kolem termokamer - a když nám zjistí vyšší teplotu, musíme chvíli počkat a projít ještě jednou, nebo dvakrát, nebo třikrát, a když to nepomáhá, zkoušíme projít rychleji nebo pomaleji, s rouškou či bez ní, pak bez bundy a potom bez brýlí, prostě jakkoli, hlavně aby to vyšlo, abychom se dostali dovnitř. A nikoho nezajímá, že zřejmě 25 až 50 procent nakažených nemá žádné projevy nemoci, tedy ani teplotu, a přesto jsou nakažliví. Nevadí, my prostě děláme tyhle manévry, podrobili jsme se onomu (téměř) válečnému stavu a ze všech sil se našemu neviditelnému nepříteli vzpíráme. Taková globální válka proti viru. Jako před dvaceti lety proti teroristům. I ty jsme znali jen z tajných zpráv ještě tajnějších služeb - a z médií. Neviditelný - takže všudypřítomný nepřítel, který čas od času někoho zavraždí, někoho nevinného a úplně normálního, jako jsme my sami, takže se jej musíme bát - a přestáváme se bát nejrůznějších omezení a sledování a dalších restrikcí. A je nám jedno, že s těmi neviditelnými nepřáteli už tolik let bojujeme bez viditelného pozitivního efektu.

Vlastně jako by teď ani o nic nešlo. Jako by se trochu vrátil socialismus a jeho pohoda, kdy se o všechno staral stát a šlo se hodit marod a dát si věci na chalupě do pořádku... Jen někteří nemohou - a ti se bouří.

Jen moc nevědí, proti komu nebo proti čemu mají zvednout své hlasy. S neviditelným virem se válčí špatně, tak bojujeme spíš proti sobě navzájem, neboť to jde snáz, a bijeme do Babiše a jeho vlády, leckdo si jen tak, ze setrvačnosti kopne i do Zemana, a pliveme při tom i na Rusko, nebo na Světovou zdravotnickou organizaci - ale nejvíc na Čínu. Jak jednoduché. Nedoneslo se k vám náhodou, že v Číně je víc poprav než ve zbytku světa dohromady a obchoduje se tam s lidskými orgány a proto že teď napadají počítačové sítě v našich nemocnicích? A spousta lidí, zblbých tím, co jim servírují média, se nad tím pohoršuje. Schválně, jestli vědí, že zahynou-li na silnici, jejich orgány se také použijí k transplantaci, pokud s tím dřív nedali svůj písemný nesouhlas? A už na přelomu dubna a května 2020 chodily petice proti návratu dětí do škol, ale také petice pro návrat do škol, a další chtěli tohle a jiní proti tomu protestovali a další zase za tohle a proti tamtomu...

My máme zmatek - ó, my se máme, chtělo by se zvolat.

A když aliance Five Eyes, sdružující pětici anglofonních tajných služeb, obvinila Čínu, že záměrně zamlčovala nebo zničila důkazy o vzniku nákazy koronaviru SARS-CoV-2, začíná to být ještě napínavější. Čína prý nechtěla, aby s ní jiné země omezovaly letecké spojení, když sama postižený region uzavírala (no však proto ho uzavírala; myslím, že bychom se také bránili, kdyby ve Španělsku něco vypuklo a nesmělo se proto létat třeba do Norska), a Wu-chanský institut prý koronaviry disponuje a jeden z nich prý má má podle autorů zprávy s koronavirem SARS-CoV-2 genetickou shodu 96,2 procenta Ano to je bomba; obzvlášť, když člověk má se šimpanzem genetickou shodu 98 procent). Ale znáte tyhle vědce; kdo ví, co a jak počítali. A kdo ví, jestli na téhle studii nepracovali stejní lidé, co před válkou v zálivu "našli" v Iráku zbraně hromadného ničení...

Marie Rita Gismondová z národní referenční laboratoře biodiagnostiky při Milánské univerzitě říká 21. dubna 2020 v rozhovoru pro rozhlas, že mají v Itálii dva různé druhy nového koronaviru, jeden shodný s tím z Wu-chanu, ale druhý velmi podobný viru z Německa, který je také v Mexiku nebo v Austrálii. Takže se nákaza do Itálie dostala z více míst. A že prý ano, ten virus je horší než chřipka - tím, že o něm nic nevíme. Ani odkud přišel, zdá se. I když Američané už se s Čínou chystají soudit. Ve Spojených státech byla totiž reakce na koronavir hodná rozvojové země, řekl profesor Kolumbijské univerzity a držitel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz. Ale my víme, nebo se brzy dozvíme, že i za tohle může Čína. A že by měly zesílit sankce na Huawei.

A z rozhovorů se dozvídáme, že Češi v New Yorku o koronovairu sice zatím nic moc nevědí, ale zažívají cosi hrozného. Například ti z Brooklynu řádění nemoci nevidí ani neslyší, ale vědí, že všude kolem umírají lidé. Z médií přece! Ve svém okolí žijí normální život, jen to ticho je takové jakési až surrealistické - ale je jim naprosto jasné, že návrat k normálnímu životu je absolutně nepředstavitelný...

 Infekce virem SARS-CoV-2 postihne nakonec velkou část světové populace, a to i v případě nejpřísnější karantény, ale onemocnění jako následek této infekce, které se nazývá Covid-19, postihne jen minimální procento populace. To výslovně potvrdili např. RNDr. Hostomský, biochemik a ředitel ÚOCHB Akademie Věd ČR, podle něhož je nakažených 10x více než se tvrdí, a RNDr. Drbal říká, že podle odhadů imunologů je dnes v 11-milionovém Wu-chanu nakaženo "kolem 85 % populace". Biochemici a imunologové se také shodují, že až 50 % nakažených je zcela bezpříznakových. Reálný počet nakažených nCOV-19 je mnohonásobně podhodnocený a reálná smrtnost je násobně nižší. Někteří vědci hodnotí smrtnost COVID-19 na něco mezi 0,025 % a 0,625 %. Oficiální smrtnost v Severním porýní-Vestfálsku byla pouze 0,37 %.

Imunologové na začátku varovali, že nedojde-li k imunizaci společnosti, epidemie se bude neustále vracet, což tiše přiznávají i epidemiologové. V Nizozemí, Švédsku, Švýcarsku, USA i Británii se vlády nejprve řídily podle toho. Jenže pak přišel celosvětový mediální puč.

Předpokládalo se, že asi 80 % nakažených má lehký průběh, 10 % potřebuje na JIP a přibližně 10 % z těchto 10 % potřebuje ventilátor. Tedy asi 1% ze všech nemocných, ale počítalo se s deseti procenty a vycházely hrůzné vize. A Neil Ferguson z Imperial College dokonce "usoudil", že JIP bude potřebovat nikoli 10, nýbrž 30 % nakažených, a tímto hausnumerem nakrmil svůj počítačový model a výstupy pak prezentoval jako Svatou Pravdu. Podle něj tedy Británii hrozilo 500 000 mrtvých a v USA dokonce 2 miliony. A média začala z imunologů dělat krvežíznivé maniaky, kteří chtějí obyvatelstvo bezmála "zamořit" biologickou zbraní.

Ferguson navíc prohlásil, že Covid-19 má smrtnost srovnatelnou s chřipkou H1N1 roku 1918. Jenže španělská chřipka by dnes za stejnou dobu, jakou se šíří nCOV-19, měla na kontě desítky milionů mrtvých, nikoli desítky tisíc. Ferguson totiž tisíckrát zveličil reálnou smrtnost i počet obětí nCOV-19, aby skrze média donutil politiky odkopnout imunology s receptem stádní imunity.

Média nás krmí nářkem vyčerpaných a přetížených lékařů z Itálie či New Yorku, kde to je prý jako za války nebo jako v Africe, případně jako za války v Africe. Ale jak je to doopravdy?

Podle starší studie bylo v Itálii za 6 měsíců chřipkového období z přelomu let 2019/17 celkem 24 981 úmrtí . Tedy průměrně 4 000 mrtvých měsíčně. Na obyčejnou chřipku! Ovšem dnes, když měla Itálie na Covid-19 ještě méně než 2 000 mrtvých měsíčně, hroutilo se prý celé zdravotnictví.

Proč? Protože lidé s "normální" chřipkou tenkrát umírali doma nebo v domovech důchodců. Kdyby se totiž nemocní tehdy nahrnuli do nemocnic, zdravotnictví by také zkolabovalo. A jelikož by byli na jednom místě, projevil by se "zákon o těžkém průběhu nemoci díky vyšší koncentraci vironů" a začalo by také umírat výrazně víc lidí.

V případě USA je to ještě jednodušší. Loni v USA podle statistik CDC zemřelo na obyčejnou chřipku přes 80 000 Američanů. To je ale násobně více, než doposud zemřelo na Covid-19 na celém světě. [Poznámka: text je ze 13. dubna 2020] Ve státě New York dále nemá přes 12% obyvatel vůbec žádné zdravotní pojištění. Pokud tedy onemocní obyčejnou chřipkou, buď se vykurýrují sami, nebo zemřou. Nyní tam navíc prošel zákon, díky kterému se mohou i nepojištění nechat zdarma testovat na Covid-19. A pozitivní následně mohou čerpat péči se spoluúčastí v rámci Medicare, nebo za určitých okolností dokonce zdarma v rámci Medicaid. K tomu ještě mediální hysterie - a výsledek je, že v New Yorku zamířili do nemocnic všichni chudí, staří či sociálně vyloučení, kteří by v předchozích letech na chřipku zemřeli bez povšimnutí doma, v karavanu či na ulici.

Skutečných obětí koronaviru je také nejspíš mnohem méně, možná řádově, než se udává. V Itálii se například vůbec nezkoumá, na co člověk skutečně zemřel, a jakmile vyjde pozitivní test RT-PCR, je vykázán jako "oběť COVID", i kdyby umíral na rakovinu. A v Německu bylo lékařům "doporučeno", aby vůbec neprováděli pitvy zesnulých s indikovaným Covid-19, bez ohledu, na co umřeli, mají být vykázáni jako "oběti COVID". I tak ale na obyčejnou chřipku stále umírá víc lidí - a na rakovinu umírá možná čtyřicetkrát víc lidí. A přesto proti rakovině bojujeme tak nějak... Opatrně.

Boji proti tomuto koranaviru jsme ovšem obětovali (téměř) všechno. Podle Hospodářské komory se 37 procent firem se během dubna dostane do platební neschopnosti, v květnu to bude 60 procent. Proto například lékař, biochemik a rektor Univerzity Karlovy přišel s výzvou, aby volba mezi uvolněním drastických a doufejme krátkodobých opatření a dalším pokračováním karantény nebyla volbou mezi penězi a životy, nýbrž mezi hypotetickými hromadnými oběťmi koronavirové infekce a jistými oběťmi ekonomického úpadku společnosti.

Jenže se zdá, že ti, kteří rozhodují, mají zájem spíš o totalitní sledování a koncentrák čínského typu, a razí sledování skrze mobily a GPS, zákazy hotovosti, analytika finančních operací...

 Přitom se nezdá, že by nějak výrazně stoupla úmrtnost. Dokonce se z lékařských kruhů šíří varování, že opatření proti koronaviru a strach z něj zabíje víc lidí než samotný virus... Možná jste také slyšeli o známém hudebníkovi, který nešel k lékaři, ať už ze strachu, nebo, že nechtěl přidělávat přetíženým nemocnicím zbytečnou práci - a zemřel. Na komplikace spojené se zánětem zubu. A pacienti před transplantacemi také čekají, protože v nemocnicích je omezený provoz a všechno se věnuje koronaviru, a žaludeční vředy praskají...

... a my pak čteme, jak roste počet mrtvých!

Zastavte ten kolotoč, chtělo by se zvolat.

Prohlášení lékařů Univerzity Karlovy z 21. dubna 2020 volalo po ukončení karantény, neboť opatření v nemocnicích způsobují oběti na životech. V ČR prý zemře každý rok asi 300 lidí denně, na konci dubna 2020 jich bylo asi 5 denně s koronavirem, ale nejméně polovina zemřela na něco úplně jiného. "Ukazuje se, že zhoršení prognózy covid-19 souvisí především s přidruženou nemocností, nikoliv s věkem jako takovým. Jde o poruchy výživy, onkologická a kardiovaskulární onemocnění, cukrovku, možná některé léky," říkají tihle pánové. A také, že koronavirus u nás nezvýšil přirozenou úmrtnost a že se zatím neví, kolik lidí má protilátky, jak dlouho je bude mít a jak mu pomohou, ale paměťová stopa v lymfocytech prý trvá až celoživotně a při novém kontaktu s virem se protilátky hned začnou tvořit, takže je chybné tvrdit, že dokud se kolektivním testováním nezjistí dostatek lidí s protilátkami, tak je třeba pokračovat v karanténě.

Pár dní nato však jiní lékaři v čele s děkanem z téže univerzity přispěchali s vyjádřením, že ti první vlastně nejsou ani moc odborníci na tyhle koronaviry a vědí zhruba stejné houby, jako každý jiný, takže jistě mohou mít nějaký názor, samozřejmě, ale spíš by měli mlčet a nevydávat takovéto více politické než odborné názory. Sami ale žádné protiargumenty nepřinesli...

A teď si vyber, vole, chtělo by se zvolat.

Začátkem května přišla média s mapou šíření nového kornoaviru, získanou v projektu Nextstrain, podle které se virus do Evropy a USA nedostal dříve než v půlce ledna 2020 a vědci také vyloučili, že by se virus objevil v Číně dříve než v polovině listopadu 2019 a rovněž byly takto vědecky vyvrácen konspirace, podle kterých virus do Číny přivezli američtí vojáci.

Jiné dvě studie, jedna z února od čínského vědce Jü Wen-pina, a druhá, rozsáhlejší, od genetika Petera Fostera u univerzity v Vambridge, ale shodně tvrdí, že nákaza nevypukla ve Wu-chanu. Foster virus rozdělil do tří skupin, a sice základní A, nejpodobnější tomu od netopýrů, a pak B a C, přičemž typ A se nejvíc vyskytuje v USA a Austrálii a Evropa je nejvíc postižena typem C, dceřinným od typu B, který se vyskytuje víceméně pouze v Asii. A Foster dále tvrdí, že s jistotou zhruba 95 procent vypukla nákaza mezi 13. zářím a 7. prosincem 2019.

Hele, vědci, víte co, vlezte mi na záda, chtělo by se zvolat.

Jestli tahle mánie nemá nakonec jen vyzkoušet, nakolik jsme povolní a jaká omezení přijmeme. A jestli dobře fungují potřebné technologie a jestli bychom se dokázali vzdát hotových peněz, když jsou tak nakažlivé... A někteří to vítají. Dokonce s radostí. A někteří ne, ale nakonec se poddáme všichni. Přece když je to pro nás, aby svět byl lepší a bezpečnější a krásnější...

 Lukáš Pollert, bývalý olympijský vítěz v kanoistice a dnes lékař na motolské kardiochirurgii, byl právě na jednotce intenzivní péče, kde leží pacienti s nemocí Covid-19, a říká v rozhovoru uveřejněném 2. dubna 2020 v DeníkuN, že se všechno točí jenom okolo koronaviru, který ale přitom zatím nepředvedl nic tak strašného, jako chřipka každý rok. Říkal, že mluví jako lékař a nikoli epidemiolog, ale že ví, co Covid-19 způsobuje na plicích, a že chřipka zkrátka dělá to samé a mnoho mladých lidí jim v nemocnici na chřipku zemřelo, takže Covid-19 prostě nijak nevybočuje z normálu. Možná nakažlivostí, ale že procento lidí, co budou mít těžké komplikace, je minimální, a že to je stejné, jako nechtít nastoupit do letadla. To taky přece může spadnout.

Nedlouho předtím prý měli dva z jejich osmičlenné domácnosti nějakou chřipku. Prý strašných čtrnáct dní, ani nemohli vstát z postele. Ale zůstali doma pohromadě - a ze všech ji chytili jen ti dva, manželka a malý syn. A na co prý testy? Aby vám dali nějaký remdesivir, o kterém ani nevíme, jestli má nějakou účinnost? Vždyť to stejně není lék. K čemu by vám to pomohlo? Jen byste byla ve stresu, říkal. A znovu opakuje, že mluví coby lékař, nikoli jako epidemiolog.  

 Zajímavá je i tato časová posloupnost:

březen 2019

Itálie se dohodla s Čínou a jako jediná země G7 podpořila projekt Hedvábné stezky

květen 2019

Madonna v černém se stříbrnou korunkou a zkříženýma rukama symbolizuje Nemoc X a zpívá: "...not everyone is coming to the future, not everyone thats here is coming last", kolem sebe sbor v maskách, kde všichni zemřou, a celé to mělo tři části: (krásná) minulost - vánoční klid v oku uragánu - a budoucnost, do níž "není každému souzeno projít".

únor-srpen 2019

ve třetině USA probíhá vládní cvičení Crimson Contagion podle scénáře, ve kterém se z Číny šíří virus napadající dýchací cesty, WHO vyhlašuje pandemii pozdě, nakazí se 110 milionů Američanů a půl milionu jich zemře. Takže v Americe byli připravení. Ale vlastně ano, rakví bylo dost...

10. záři 2019

Irán se dohodl s Čínou na investicích 400 miliard USD do svého ropného průmyslu.

18. záři 2019

Probíhá globální pandemické cvičení Event201 v New Yorku.

říjen 2019

Zahájení Světových armádních her ve Wu-chanu pod heslem "Make friends, not war", kde soutěžilo přes 9000 sportovců, včetně našich, kteří získali 26 medailí, z toho 6 zlatých - ovšem u média řeší, jaké kalhotky nosí která celebrita a proč je Zeman ošklivý a Babiš zlý, takže o armádních medailistech nic nevíme. A první příznaky onemocnění se ve Wu-chanu objevily dva týdny po skončení her.

22. listopadu 2019

Měsíc po skončeni her investuje americký investiční fond Bridgewater 1,5 miliardy dolarů do sázky, že nejpozději v březnu dojde k masivnímu poklesu na akciových trzích! Podobně šikovné odborníky nejspíš měli ti, co v srpnu 2001 vsadili na pád cen akcií leteckých společností...

březen 2020

česká lékařka Soňa Peková popsala, proč ten virus nevypadá jako přírodní mutace, a reakce přišla z USA a média hromadně přesvědčují svět, že virus nepochází z laboratoře. Jedině snad, možná z čínské.

duben 2020

Eurohujeři se probudili a v rámci boje proti koronaviru chtějí zrychlit prosazení "zeleného údělu" do národních ekonomik.

 Zajímavou zkušenost měl muž, který si Covid-19 přivezl z Gruzie, kam pořádal turistické výjezdy. (Rozhovor ze 31. března 2020, DenikN; Rádo se stalo, mávám tím směrem přátelsky na všechny, kdo by mi chtěli nabízet odměnu za reklamu.) Letěl tam koncem února, nebylo mu dobře, ale týdenní zájezd s klienty dokončil a vrátil se do Prahy. To jsme tady už v jednom šiku na vira čekali, vyzbrojení rouškami, hospody zavřené, divadla a kina a sportoviště také, v nemocnicích speciální provoz a letiště plné varovných letáků a cedulí... Jenže na letištní záchranné službě jej přes interkom ujistili, že přiletěl z bezpečné oblasti a má jet domů. Přestože říkal, že má příznaky, poslali ho na Bulovku. Odvoz od rodiny nechtěl, kvůli možnému šíření nákazy, a ze stejného důvodu nechtěl ani opustit letiště. To už měl teplotu 39,3 a bylo mu zle až na zvracení. Na Bulovku se nakonec dovolal z letištního fast foodu a po dlouhém přemlouvání mu sestra řekla, ať požádá na letišti o roušku a přijede. Znovu tedy prosil na zdravotní službě přes intercom, že mu je velmi zle a možná omdlí, má přes 39 horečku a jestli mu mohou nějak pomoci. Ale nedostal ani tu roušku, že prý nemají povolení rozdávat nikomu jakýkoli zdravotnický materiál.

Otec mu pak přivezl auto a nechal klíčky za oknem, aby s nikým nepřišel do kontaktu. Na chodbě Bulovky čekal potom asi hodinu a půl na vyšetření. Nakonec odchytil lékařku a ta mu dala novalgin. Prý mají hodně pacientů a nestíhají. Později ho dali na lůžko a za další hodinu a půl jej vyšetřila lékařka, ale test na koronavirus neudělala. Ani přes jeho naléhání. Prosil, že si ho zaplatí, ale oni to odmítali. Že prý má být v karanténě. A ostatní ze zájezdu také. Lékařka to telefonicky konzultovala s nemocniční epidemioložkou a usoudily, že test sice neudělají, ale kdyby se to zhoršilo, má je kontaktovat. Zřejmě, kdyby to bylo horší než hrozné, jako právě v tu chvíli.

Odjel tedy do prázdného bytu, kam mu matka nosila za dveře jídlo, a napsal e-mail místní epidemioložce, která jej kontaktovala - a následující den věděl, že je pozitivní. Celé to trvalo 24 hodin.

Takhle že vypadá boj proti vražednému viru? Nepůsobí to spíš jako veselohra? I když... To je u nás vlastně normální.  

 Ale těžko říct, co je tenhle nový koronavirus zač.

Problém je, že nikdo jako by se ani nesnažil hledat (rozumná) řešení a (skutečné) odpovědi, jen se hromadně (celosvětově) šíří poplašné zprávy, hromadně (celosvětově) se omezuje normální život a hromadně (celosvětově) se nějak víc umírá. Jestli se tomu dá věřit. Protože jiní zase píšou, že to není tak zjevné. Jestli se tomu dá věřit...

Kdo ví, jak to vlastně je.

Můžeš věřit, že celé tohle koronavirové šílenství vzniklo jen náhodou. Jistě. A nebo patříš spíš mezi šílence, co přijímají konspirační teorie a nějak nemohou uvěřit, že by mocní svou moc nepoužívali ke získání větší moci a většího vlivu, díky němuž se svět promění ještě víc k jejich obrazu. Ano, můžeme věřit, že se tihle lidé scházejí jen tak, aby si pověděli, co je doma nového, a nebo zbystříme třeba nad tím, že se na schůzkách Bilderbergu tu a tam kdosi objeví, aby se pak stal třeba prezidentem USA, jako Bill Clinton (Bilderberg 1991, zvolen rok nato), nebo britským premiérem, jako Tony Blair (Bilderberg 1993, rok nato je předsedou strany a později premiérem), nebo generálním tajemníkem NATO, jako , George Robertson (Bilderberg 1998, zvolen 1999), či předsedou Evropské komise a italským premiérem, jako Romano Prodi (Bilderberg 1999 a zvolen hned nato). A nebo nad tím nezbystříme.

Náhody se prostě dějí, řeknete si. Pokud věříte na náhody a na pohádky. A podíváte se třeba na zahájení olympiády 2012 v Londýně. Zajímavý cirkus, kterému tehdy nejspíš vůbec nikdo nerozuměl, ovšem dnes tam - někteří možná - uvidíte koronavir a jakousi malou Gretu, zdviženou ďáblem k nebesům, a děti, které odolávají jakési nemoci, a uvidíte tam kolo s osmi loukotěmi a spočítáte si...

Jistě, můžeme si myslet, že to je pouze náhoda, že to byl jen kabaret, jen veselá scénka - a kdo v tom hledá nějakou symboliku, je blázen. A nebo tam, kde symboly jsou, je také vidíte. Když se vám předvádí. Nejasné, jak už to se symboly bývá...

Ale třeba vás uklidní závěr té taškařice, ono osvobozující veselí - protože poznáte, že kolem nás běží opravdu jen komedie.

Zatím...

Ale na podzim prý bude hůř. Už se o tom mluví, už se to plánuje. Takže kdo ví. Když teď prý nebyla ani epidemie, pro kterou musí být nemocí zasaženo 1,7% populace, což se nestalo ani v Itálii, ani ve Španělsku, ani v USA a ani u nás. Ani zdaleka ne - a přesto máme na celém světě pandemii, což je epidemie zasahující výrazně větší území. Dnes je totiž možné všechno - a kdo ví, co bude možné na podzim.

Uvidíme...